Hos Stena Line: klassikerna som vanligt, bara lite smartare

Hur fungerar 50/50 i praktiken i en verksamhet som serverar tusentals måltider varje dag? I detta kundcase berättar Stena Line om varför de valde att testa 50/50 och hur resultatet blev i köket.

Hur fungerar 50/50 i praktiken i en verksamhet som serverar tusentals måltider varje dag? I detta kundcase berättar Stena Line om varför de valde att testa 50/50 och hur resultatet blev i köket.

Ombord på Stena Lines fartyg serveras varje dag tusentals måltider – från à la carte och buffé till klassiska favoriter som burgare och köttbullar. När hållbarhet och hälsa blev allt viktigare frågor, föll valet naturligt på att testa 50/50: en metod där animalisk färs blandas med växtbaserad färs. Resultatet blev över förväntan.

Mat i stor skala - varje dag

Stena Line driver ett trettiotal fartyg som dagligen transporterar både passagerare och frakt mellan Europas hamnar. Ombord finns flera olika restaurangkoncept, som à la carte, buffé och casual dining. För lastbilschaufförer serveras dessutom varje dag tre vällagade rätter som de kan välja mellan.

Att leverera god mat i stor skala ställer höga krav på både kvalitet, smak och funktion i köket.

Ett naturligt steg mot 50/50

Hållbarhet och hälsa är högt prioriterade områden inom Stena Line. När Orkla presenterade 50/50-konceptet, där kött kombineras med vegofärs, blev de nyfikna.

– Vi hade redan börjat tänka i de här banorna, berättar köksmästare Jakob Lells. När vi fick höra om 50/50 kändes det logiskt att prova

Först ut blev Stena Lines egna köttbullar

Det första testet gjordes med Stena Lines egna köttbullar. Lagade enligt originalrecept, men med 50 procent vegofärs från Anamma. Resultatet blev över förväntan.

Smaken upplevdes som densamma, och gästerna uppskattade maten precis som vanligt. Färsen var dessutom lätt att forma och enkel att jobba med i köket.

– Smaken var lika bra som alltid, särskilt med mos, lingon och gräddsås. Färsen är dessutom lätt att forma och enkel att jobba med

Ett arbetssätt för framtiden

För Jakob och teamet är 50/50 inte ett tillfälligt test, utan ett arbetssätt som känns helt rätt i tiden.

– Jag tror att alla stora verksamheter kommer att jobba med det här. Det finns inga nackdelar med vegofärsen. Det är gott, enkelt att hantera och känns helt rätt i tiden.

Hos Stena Line är smaken alltid utgångspunkten. Med 50/50-färs har rederiet hittat ett sätt att fortsätta laga den mat gästerna älskar – men med mindre klimatpåverkan och lika mycket matglädje.

Inspiration och produktfakta om 50/50 och formbara vegofärser från Anamma

Dela med andra

Läs också…